• Skip to main content
  • Skip to secondary menu
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
  • About Us
  • Contact
  • Advertising
  • Join PGM
Pepperdine Graphic

Pepperdine Graphic

  • COVID-19
  • News
  • Sports
  • Life & Arts
  • Perspectives
  • GNews
    • Staff Spotlights
    • First and Foremost
    • Allgood Food
    • Pepp in Your Step
    • DunnCensored
    • Beyond the Statistics
  • Special Publications
    • Peace Through Music
    • Climate Change
    • Everybody Has One
    • If It Bleeds
    • By the Numbers
    • LGBTQ+ Edition: We Are All Human
    • Where We Stand: One Year Later
    • In the Midst of Tragedy
  • Currents
    • Currents Fall 2022
    • Spring 2022: Moments
    • Fall 2021: Global Citizenship
    • Spring 2021: Beauty From Ashes
    • Fall 2020: Humans of Pepperdine
    • Spring 2020: Everyday Feminism
    • Fall 2019: Challenging Perceptions of Light & Dark
  • Podcasts
    • RE: Connect
    • Small Studio Sessions
    • SportsWaves
    • The Graph
    • The Melanated Muckraker
  • Print Editions
  • NewsWaves
  • Sponsored Content

Becoming Vegan: Is it More Expensive?

February 21, 2018 by Bryce Hanamoto

With increased dedication to environmental causes and personal health development, more people are embracing the vegan diet.

“I just felt like it would be wrong for me to say I’m an environmentalist but not do anything about it really,” vegan Colette Faulkner said.

Vegan Bright Barnes said her diet has also influenced my family to eat super healthy.

A recent study by research firm global data found six times as many people in the United States are vegan today compared to three years ago.

The main difference between a vegan diet and non-vegan diet is the protein source.

“Being vegan literally means you don’t eat any animal protein,” Pepperdine Nutrition Professor Loan Kim said. “You only eat plant sources of protein so tofu, beans, rice, fruits and vegetables that’s the strict sense of what veganism is.”

Kim said this is why vegans may save money “the animal protein is what makes the food prices more expensive.”

Faulkner, who has been vegan for four years, said she’s noticed the cost savings.

“I just get like brown rice and like beans, chick peas, which like isn’t hard to do and it usually like comes out pretty cheap,” Faulkner said.

According to the USDA, the average price of vegan protein is less than non-vegan protein.

Vegans may get protein from tofu which is about $2 per pound on average. Rice which is 70 cents per pound. Non-vegans get protein from chicken which is about $3 per pound or ground beef which his $5.50 per pound.

Money saved on proteins can go toward buying non-dairy food, which is more expensive than food with dairy. At Ralphs, non-dairy Ben and Jerry’s ice cream costs $1.50 more than the company’s full-fat option. Soy milk is $2 more than regular milk.

Vegans can save money by staying away from mock dairy products.

Photo Details:

: RdAnrxRVv2U
: RdAnrxRVv2U
: RdAnrxRVv2U
: RdAnrxRVv2U
: RdAnrxRVv2U
: RdAnrxRVv2U

Filed Under: Local News, NewsWaves Tagged With: animal-free, Bryce Hanamoto, cost, dairy, diet, economics, expense, food, Loan Kim, meat, NewsWaves, nutrition, prices, soy milk, vegan, vegetarian

Primary Sidebar

Categories

  • Featured
  • News
  • Life & Arts
  • Perspectives
  • Sports
  • Podcasts
  • G News
  • COVID-19
  • Fall 2021: Global Citizenship
  • Everybody Has One
  • Newsletters

Footer

Pepperdine Graphic Media
Copyright © 2023 · Pepperdine Graphic

Contact Us

Advertising
(310) 506-4318
peppgraphicadvertising@gmail.com

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • YouTube
(310) 506-4311
peppgraphicmedia@gmail.com
Student Publications
Pepperdine University
24255 Pacific Coast Hwy
Malibu, CA 90263
  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter
  • YouTube